Competente generale:

1. Cunoaşterea şi utilizarea limbajului din sfera economiei.

2. Cunoaşterea rolurilor şi a comunităţii în care acestea sunt jucate.

3. Dezvoltarea interesului elevilor pentru afaceri.

4. Dezvoltarea unor atitudini de implicare în luarea deciziilor şi exprimarea opiniilor personale în cadrul grupurilor din care face parte.

Participanţii la program învaţă despre rolul jucat de ei ca persoane, angajati şi consumatori. Prin activitati diverse si antrenante, elevii descoperă că toate conceptele de bază ale economiei ii ajuta in viata de zi cu zi si in planificarea viitorului.

Programul pentru şcoala elementară este prezentat de catre cadrele didactice din şcoală ajutate de consultanţii voluntari Junior Achievement.

Toate programele au fost testate la clasa şi perfecţionate pe baza sugestiilor primite de la învăţători, elevi şi consultanţi. Revizuirea şi îmbunătăţirea materialelor este permanentă.