1. Adoptarea atitudinilor pozitive faţă de sine şi a unui stil de viaţă sănătos și echilibrat.
  2. Relaţionarea armonioasă cu ceilalţi în contexte școlare și extrașcolare.
  3. Reflectarea asupra motivației și eficacității strategiilor pentru progres în învățare.
  4. Luarea deciziilor legate de continuarea studiilor şi carieră prin valorificarea informațiilor despre sine, educație și ocupații.

Copiii Generației Z au crescut utilizând social media și au folosit de mici tehnologia video mobilă. Ei au atitudini diferite, sunt mai întreprinzători, au crescut cu motoarele de căutare și le place să descopere singuri soluții, sunt cei deschiși la noile inovații:  mașinile fără șofer și capacitatea de a-și imprima 3D batoane de ciocolată…. Copiii care sunt la curent cu noile tehnologii de la vârste fragede, se spune adesea că sunt vulnerabili emoțional…Consecinţele unei tehnologizări excesive pot fi grave… Părinții şi profesorii sunt parteneri în procesul educației. Ei comunică cu sufletul și educă pentru viață. Profesorii vin să completeze educația din familie și să ofere informații utile, adecvate intereselor elevilor, care să susțină adolescenții în procesul de maturizare, într-un drum lung și plin de încercări. Educatorii nu doresc să formeze eroi, ci mai degrabă ființe umane care îşi cunosc limitele şi forțele, tineri sănătoși emoțional, echilibrați și pozitivi. Personalitatea copiilor trebuie clădită cu înțelepciune şi liniște, cu respect pentru valori pozitive. Fiecare generație are specificul ei, nu putem spune că una era mai bună decât cealaltă; e important pentru toți, dacă tinerii exersează valori precum: binele, frumosul, adevărul, toleranța și respectul, prietenia și iubirea.” Ioana Şandru, psiholog Şcoala A.R.C.