Campusul ARC

Oferim un mediu de invatare diversificat, adaptat cerintelor unei scoli moderne, ARC dispune de un sediu cu o suprafaţa utilă de 1800mp şi curte interioară de 3000mp.

Excursii exploratorii si vizite la organizatii civice, asociatii culturale, institutii publice si companii cu sprijinul carora extindem invatarea dincolo de sala de clasa. Oferim experiente de invatare intr-un spatiu dedicat, in aer liber. Spatiile de joaca, relaxare, lectura sunt amenajate atat in interior, cat si in aer liber. Profesorii organizeaza activitati de invatare in echipa, genereaza proiecte stimulative care antreneaza gandirea creativa. Cursurile optionale, cluburile, scoala de vara ilustreaza orientarea scolii catre o educatie centrata pe elev, pe nevoile, interesele si potentialul fiecarui copil. Activitatile distractive pentru copii si parinti sustin o comunitate scolara puternica.

• Dotari / Sali

• 11 săli de clasă spaţioase, mobilate la standarde europene şi dotate cu echipament educaţional modern: aparatură audio-video, planşe, calculatoare, DVD-uri, CD-uri şi soft-uri educaţionale, instrumente muzicale, videoproiector;
  • 1 cabinet de informatică dotat cu reţea de calculatoare de ultimă generaţie conectate la internet;
  • 1 laborator de științe;
  • Sala de conferințe;
  • Cabinet şcolar pentru limbi străine;
  • Spaţii pentru dezvoltarea aptitudinilor artistice ale copiilor: atelier de arte plastice, sală pentru studiul pianului; atelier de bricolaj;art & crafts.
  • Bibliotecă şcolară – CDI – Centru de documentare și informare
  • Sală de sport;
  • Bucatarie si sală de mese;
  • Cabinet medical;
  • Cabinet de consiliere psihopedagogică;
  • Teren de sport cu o suprafață de 600mp destinat sporturilor: baschet, volei, fotbal, handbal, tenis de câmp, bedminton;
  • Spaţiu în aer liber destinat activităţilor cu caracter recreativ;
  • Birou managerial;
  • Birou secretariat si cancelarie;
  • Centrala termica proprie.

• Cluburi / Activitati / summer school

• Publicatii - newsletter

• Spatii customizate - Clasa outdoor / biblioteca / sala de conferinte / loc de lectura /locuri de joaca

• Vizitati - tur virtual si programare vizita

Vizita de o zi la Școala Metropolitană ARC are ca scop familiarizarea copiilor și a părinților cu oferta educațională a instituției și identificarea beneficiilor pe care le ofera școala, într-un cadru porietenos alaturi de directorul școlii. Asfel copilul are ocazia să cunoasca și să își exprime punctul de vedere în ceea ce privește mediul în care urmează să studieze, deoarece susținem toți copiii să faca alegeri conștiente în ceea ce privește viitorul lor.

Pentru a intelege mai bine ce se intampla in interiorul școlii și pentru a primi mai informații referitoare la activitățile si proiectele din scoală puteți urmari site-ul nostru – secțiunea noutati si contul nostru de facebook.