Skip to content Skip to footer

Află mai multe despre Târgul de Știință ARC!

Motto: Studiază mai întâi ştiinţa şi continuă apoi cu practica născută din această ştiinţă. Leonardo da Vinci.

Începând din 2019, Şcoala Gimnazială Metropolitană A.R.C. organizează evenimentul annual Our Target: Understanding The World! – Art & Science & Tech Fair.

Elevi pasionaţi de ştiinţă şi tehnologie din București și județele limitrofe demonstrează în cadrul unei expoziţii interactive creativitatea şi curiozitatea faţă de minunile lumii naturale, faţă de cunoaştere, dar şi interesul pentru rezolvarea unor probleme cu care se confruntă societatea secolului al XXI-lea.

Experimente, machete, proiecte digitale, pe care elevii le realizează în cadrul proiectului sub îndrumarea unor echipe multidisciplinare de profesori trezesc an de an admiraţia publicului vizitator şi a juriului.

Asa cum spunea Preşedintele juriului, Dr.ing. Florin Munteanu, tendinţele actuale impun noi formule de educaţie ştiinţifică. 

“Noile concursuri pentru motivarea tinerilor de excepţie stimulează folosirea cunoştinţelor integrate şi abordarea creativ-inovativă orientată către rezolvarea unor probleme reale, concrete. Şi, nu în ultimul rând, promovează lucrul în echipă.” Ceea ce au experimentat şi elevii din şcolile participante în proiectul iniţiat şi organizat de Şcoala Metropolitană ARC, în partenariat cu Fundația Romanian Business School, sponsor principal. 

Echipele plasate pe primele locuri primesc vouchere și premii speciale.

Juriul este format din experţi în cercetare şi educaţie.

Află mai multe despre Târgul de Știință ARC!

Motto: Studiază mai întâi ştiinţa şi continuă apoi cu practica născută din această ştiinţă. Leonardo da Vinci.

Începând din 2019, Şcoala Gimnazială Metropolitană A.R.C. organizează evenimentul annual Our Target: Understanding The World! – Art & Science & Tech Fair.

Elevi pasionaţi de ştiinţă şi tehnologie din București și județele limitrofe demonstrează în cadrul unei expoziţii interactive creativitatea şi curiozitatea faţă de minunile lumii naturale, faţă de cunoaştere, dar şi interesul pentru rezolvarea unor probleme cu care se confruntă societatea secolului al XXI-lea.

Experimente, machete, proiecte digitale, pe care elevii le realizează în cadrul proiectului sub îndrumarea unor echipe multidisciplinare de profesori trezesc an de an admiraţia publicului vizitator şi a juriului.

Asa cum spunea Preşedintele juriului, Dr.ing. Florin Munteanu, tendinţele actuale impun noi formule de educaţie ştiinţifică. 

“Noile concursuri pentru motivarea tinerilor de excepţie stimulează folosirea cunoştinţelor integrate şi abordarea creativ-inovativă orientată către rezolvarea unor probleme reale, concrete. Şi, nu în ultimul rând, promovează lucrul în echipă.” Ceea ce au experimentat şi elevii din şcolile participante în proiectul iniţiat şi organizat de Şcoala Metropolitană ARC, în partenariat cu Fundația Romanian Business School, sponsor principal. 

Echipele plasate pe primele locuri primesc vouchere și premii speciale.

Juriul este format din experţi în cercetare şi educaţie.