Skip to content Skip to footer

Ce este programul Family Cafe?

În 2018, Fundaţia Romanian Business School a lansat programul  A.R.C. Family Cafe.

Cafenele pentru părinţi angajează părinţii în conversaţii semnificative cu privire la ceea ce contează cel mai mult – familia lor. 

Scopul este de a crea un mediu cald, primitor, unde părinţii şi membrii comunităţii pot împărtăşi experienţe şi pot oferi sprijin pentru consolidarea relaţiilor în familie, între părinţi, copii, educatori şi experţi în educaţie, consiliere, mediere, ştiinţe sociale. Părinţii sunt încurajaţi să devină lideri ai comunităţii educaţionale, să se implice şi să beneficieze de oportunităţi de informare şi interacţiune, pentru o viaţă armonioasă, echilibrată şi responsabilă în beneficiul famililor lor, al copiilor şi al mediului public în care se dezvoltă tânăra generaţie. Situaţiile dificile, provocările familiei în sec al XXI-lea necesită conexiuni sociale şi emoţionale, empatie.

Într-un cadru prietenos, servind o cafea, care să încurajeze  apropierea umană, vom încerca să construim o comunitate autentică, care să inducă un sentiment de apartenenţă şi solidaritate pentru a crea un mediu de viaţă şi de formare pozitiv şi stimulativ pentru noi şi copii.

Sunt organizate atât întâlniri dedicate exclusiv grupului de părinţi din Şcoala Metropolitană ARC, Grădiniţa Prikindel, After School Prikindel, dar şi evenimente deschise, publice, în care vom implica şi comunitatea mai largă, a oraşului.

Ce este programul Family Cafe?

În 2018, Fundaţia Romanian Business School a lansat programul  A.R.C. Family Cafe.

Cafenele pentru părinţi angajează părinţii în conversaţii semnificative cu privire la ceea ce contează cel mai mult – familia lor. 

Scopul este de a crea un mediu cald, primitor, unde părinţii şi membrii comunităţii pot împărtăşi experienţe şi pot oferi sprijin pentru consolidarea relaţiilor în familie, între părinţi, copii, educatori şi experţi în educaţie, consiliere, mediere, ştiinţe sociale. Părinţii sunt încurajaţi să devină lideri ai comunităţii educaţionale, să se implice şi să beneficieze de oportunităţi de informare şi interacţiune, pentru o viaţă armonioasă, echilibrată şi responsabilă în beneficiul famililor lor, al copiilor şi al mediului public în care se dezvoltă tânăra generaţie. Situaţiile dificile, provocările familiei în sec al XXI-lea necesită conexiuni sociale şi emoţionale, empatie.

Într-un cadru prietenos, servind o cafea, care să încurajeze  apropierea umană, vom încerca să construim o comunitate autentică, care să inducă un sentiment de apartenenţă şi solidaritate pentru a crea un mediu de viaţă şi de formare pozitiv şi stimulativ pentru noi şi copii.

Sunt organizate atât întâlniri dedicate exclusiv grupului de părinţi din Şcoala Metropolitană ARC, Grădiniţa Prikindel, After School Prikindel, dar şi evenimente deschise, publice, în care vom implica şi comunitatea mai largă, a oraşului.