Skip to content Skip to footer

Festivalul Diversității Culturale / Ziua Școlii Metropolitane Arc 2023

Ziua Porților Deschise ARC, dedicată în fiecare an Zilei Mondiale a Diversității Culturale. ARCași, Prikindei, părinți, profesori, invitați din asociații culturale ale diverselor naționalități, îmbrăcați în costume tradiționale ale diferitelor popoare ale lumii.
Momente speciale pregătite de fiecare clasă pentru a prezenta specificul cultural al diverselor țări, prin costume, dansuri, cântece. Pentru câteva ore generosul spațiu al școlii se transformă într-o imagine simbol a planetei, frumoasă în diversitatea colorată!

Ca în fiecare an, am avut invitați speciali. Anul acesta am trait momente speciale pregătite de ansamblul artistic al Uniunii Ucrainienilor din România – filiala București și de echipa de dans „Greekdanceromania” înființată cu sprijinul „Shakallis Dance School” din Cipru.

În colțul Clubului de lectură ARC o emoționantă întâlnire cu autori și povești din diverse țări (Nigeria, S.U.A., Liban ). Jocuri antrenante, discursuri și momente artistice ale profesorilor, elevilor și absolvenților Școlii Metropolitane ARC, surprize de la Grădinița Prikindel, parada costumelor, premii, tort și…petrecere!

Leave a comment