Activități extracurriculare și cluburi

Scoala Metropolitană A.R.C a mizat pe impactul formativ al dezbaterilor academice. Clubul de Debate ARCașii este deja o emblemă a comunității noastre.
La Clubul de Debate, în sesiunile săptămânale și la competiții, înveți să primești ideea, perspectiva, problema altuia, fără să îți pierzi identitatea; să discuți cu celălalt fără să îl negi, fără să îi bagatelizezi ideea, poziția, problema; să respecți regulile discuției: gândire critică, respect; să îl asculți pe celălalt, să fii onest, să argumentezi orice susții, să nu ataci persoana, ci ideea; să nu îți fie frică să îți schimbi opiniile. Trecând de la formatul World School la UN Model, clubul nostru a fost invitat la Conferința “Change the World” MUN, la New York, în 2023. În 2024, la conferința de la Paris, clubul nostru a fost singurul club de debate care a reprezentat România. O experiență excepțională, o prestație a elevilor noștri de care suntem mândri!

Clubul de Robotică este mereu fascinant pentru elevi: le demonstrează cât de frumoase sunt știința și tehnologia prin intermediul unor simple experimente dinamice. Astfel, le conturăm celor mici pasiunea pentru inginerie și robotică prin moduri cât mai creative.

Descoperă și valorifică talentul și interesul pentru frumos. Pictură pe diverse materiale, cusături, colaje, modelare în lut. Pregătire specială pentru participare la concursuri naționale și internaționale și pentru admitere la licee de profil. Prin exersarea tehnicilor din arta tradițională românească completează și aprofundează educația pentru patrimoniu din programul zilnic.
Prin implicarea elevilor în pregătirea decorurilor pentru evenimentele organizate în școală, pentru proiecte și programe academice sau de caritate derulate la nivelul clasei și al școlii, se dezvoltă spiritul de inițiativă, civic și antreprenorial.

Activitățile urmează un parcurs original de organizare a unei mini – companii (adaptare pentru gimnaziu a programului oferit de Junior Achievement România liceenilor) care are ca rezultate un plan de afaceri, un proces de producție, un produs creat de elevi prin folosirea atât a instrumentelor digitale, cât și a uneltelor tradiționale și a deprinderilor manuale, urmărind atât valoarea utilă a produsului, cât și pe cea artistică. Produsele realizate sunt valorificate în scop caritabil și prezentate la concursuri și la tradiționalul nostru târg de știință, artă și tehnologie „Our Target: Understanding the World!”.

Descoperă și dezvoltă înclinațiile native și interesul copiilor pentru diverse sporturi, urmărește în special formarea și exersarea abilităților de viață prin sporturile de echipă (volei, baschet, fotbal, oină și rugby tag), pregătirea pentru participare la evenimente și competiții, dezvoltarea armonioasă emoțională, socială, intelectuală, formarea obiceiurilor sănătoase pentru tot restul vieții în toate aspectele ei: sănătate, fair play, recreere, socializare, reziliență.

Artele marțiale sunt și ele în oferta noastră cu toate beneficiile în dezvoltarea fizică, emoțională și în formarea caracterului.

Copiii au oportunitatea de a explora muzica în funcție de interes, talent și nivel de competență.
• Sesiuni de studiu instrument – inițiere
• Sesiuni de pregătire pentru participare la competiții – muzică vocală și intrumentală – avansat
• Grup vocal – pe bază de selecție

Clubul de limbi străine oferă oportunitatea de a studia alte limbi și culturi, pe lângă cele studiate în programul obligatoriu, dar și aprofundarea limbii germane. Astfel clubul are următoarele secțiuni:
Limbă și cultură spaniolă – inițiere
Limbă și cultură germană – aprofundare
Limbă și cultură franceză – inițiere
Limbă și cultură chineză – inițiere

Activitățile practice de la clubul de științe duc la un nivel mai profund de înțelegere prin experimentarea metodelor care au dus la cunoașterea științifică a corpului nostru, a mediului natural și a întregului univers. Lucrările practice dezvoltă atitudinile pozitive și motivația pentru învățarea biologiei, fizicii și chimiei într-o abordare trans-disciplinară.

Învățarea jocului de șah și meciurile din competiții oferă un mediu propice de dezvoltare a abilităților de rezolvare de probleme, stimulează dezvoltarea gândirii logice, învățarea autonomă și maturizarea socio-emoțională.
• Curs de inițiere
• Pregătire de excelență pentru competiții
• Variantă online (platforma dedicată) și față în față

Atelierul îi încurajează pe copii să-și exprime ideile creative într-un cadru interactiv și în siguranță. Este dedicat claselor primare și este orientat spre dezvoltarea încrederii în sine, a abilităților de comunicare, a empatiei și prieteniei. Starea de bine în școlă beneficiază de educația din clubul de teatru!

O școală pentru viitorul noilor generații!

Din 2008 cultivăm mințile tinere cu armonie, înțelegere, toleranță și respect pentru diversitatea culturală.

Acest site este protejat de reCAPTCHA și se aplică Privacy Policy și Terms of Service Google.