Oferta ARC

Școala Metropolitană ARC își desfășoară activitatea în conformitate cu prevederile din Curriculum Național încadrându-se în parametrii stabiliți de Ministerul Educației sub toate aspectele: atingerea obiectivelor educaționale, manuale, instrumente de predare, metode de evaluare aprobate.

Pe structura Curriculumului Național, ARC aplică un Program Educațional extins, prin alocarea numărului maxim de ore din planul cadru de învățământ la disciplinele de bază: matematică, lb.română, limbi străine, sport și științe sociale.

Pe lângă numărul mare de ore la disciplinele de bază, ARC asigură o pregătire intensivă la limba engleză, ore de aprofundare (matematică și limba română) și pregătire specială elevilor care au interese și aptitudini pentru pregătire de excelență. Centrul de excelență în matematică funcționează de cinci ani cu rezultate excepționale.

Numărul de ore alocate studiului aprofundat pentru disciplinele Matematică și Limba și literatura română, diferă de la un an de studiu la altul, în funcție de nevoile identificate de către elevi și părinți, cu sprijinul direct al profesorilor de specialitate/ învățătorilor.

Dezvoltarea unor competențe de bază este realizată și prin cursuri originale create de profesorii școlii- Debate în limba engleză, Multiculturalism în limba engleză, Dramă.

Elevii sunt puși în situația de a lucra independent, pentru însușirea cunoștințelor și utilizarea lor în situații diverse și mai ales pentru abordarea acestora din perspectivă inter- și trans-disciplinar.

Spații de învățare interconectate

Săli de clasă tradiționale, laboratoare, zone flexibile de lucru, zone deschise de învățare etc.

Spații alternative: curtea școlii, parc, biblioteci, teren de sport, muzee etc.

• Spațiul virtual: platformele online – Google Classroom, materiale digitale de învățare, aplicații digitale
  • Platforma integrată de comunicare între părinți și profesori (cont dedicat al școlii pe kinderpedia.ro)
  • Cabinet de consiliere psiho-pedagogică de grup și individuală permanentă
  • Cabinet medical cu program permanent
  • Sală de lectură caldă și primitoare
  • Bucătărie modernă și sală de mese

Principii:

• Utilizarea eficientă a spațiului fizic
  • Adecvare la predare interdisciplinară, cooperare între profesori, predare în echipă
  • Acces la Internet și dotare audio-video în fiecare sală de clasă

O școală pentru viitorul noilor generații!

Din 2008 cultivăm mințile tinere cu armonie, înțelegere, toleranță și respect pentru diversitatea culturală.

Acest site este protejat de reCAPTCHA și se aplică Privacy Policy și Terms of Service Google.