Comunitatea ARC

Scopul Fundației Romanian Business School (RBS) este pregătirea noilor generații de copii și părinți pentru integrarea cu succes a copiilor și tinerilor în societatea dinamică a secolului XXI, în acord cu standardele academice, profesionale și antreprenoriale internaționale.
De la începuturile ei, fundația a înființat și a susținut instituții de educație, proiecte și evenimente dedicate principalilor beneficiari și publicului larg și a creat o comunitate educațională, un model de referință într-un mediu care cere permanent interacțiune, parteneriat, feedback de la stakeholderi, adaptare, management creativ.
Proiectele caritabile și evenimentele deschise ne leagă puternic de comunitatea locală, ONG-uri și instituții publice, de comunități rurale din țară și de comunități ale românilor din afara granițelor.

Grădinița este acreditată prin ordin al ministrului educaţiei nr. 6233/2009.

Grădiniţa PriKindel (PK) este o instituţie privată de învățământ preșcolar, cu deschidere internațională, unde învață și se joacă copii cu vârsta cuprinsă între 12 luni şi 6 ani, indiferent de naţionalitate, sex sau religie, ce doresc să urmeze un traseu educaţional bilingv (română-engleză).

Grădiniţa PriKindel (PK) este un proiect educaţional ambiţios, care îmbrăţişează diversitatea şi multiculturalitatea, servind atât comunitatea locală, cât şi pe cea internaţională.

Școala Gimnazială Metropolitană ARC este acreditată prin ordinul de ministru nr.3653 din 29.04.2013 pentru nivelul primar și ordinul de ministru nr.3856 din 30.03.2020 pentru nivelul gimnazial. Pe structura Curriculumului Național, ARC aplică un program educațional extins. Pe lângă numărul mare de ore la disciplinele de bază, ARC asigură pregătire intensivă la limba engleză, ore de aprofundare și pregătire specială pentru elevii care au interese și aptitudini pentru performanță. Centrul de excelență în matematică funcționează de cinci ani cu rezultate excepționale. Dezvoltarea competențelor de bază este realizată și prin cursuri originale create de profesorii școlii: Multiculturalism prin artă (EN) și Teatru pentru clasele primare.