Skip to content Skip to footer

Ce este Festivalul Multiculturalității la ARC?

Fundația Romanian Business School, Școala Metropolitană ARC – membră a rețelei de școli asociate UNESCO, Creșa și Gradinița Prikindel organizează anual Festivalul Multiculturalității, dedicat Zilei Mondiale a Diversității Culturale.

În fiecare an, campusul Școlii Metropolitane A.R.C. devine spațiu comunitar de celebrare a diversității culturale, a interculturalității, de promovare a valorilor comune, de respect și admirație pentru tradițiile, obiceiurile, arta, portul, gastronomia specifice popoarelor lumii.

Ne întâlnim ARCași, Prikindei, părinți, profesori, invitați din asociații culturale ale diverselor naționalități, îmbrăcați în costume tradiționale din întreaga lume.

Vă așteptăm cu momente speciale pregătite de copii pentru a prezenta specificul cultural al diverselor țări, prin dansuri, cântece, jocuri. O petrecere cu recitaluri muzicale, întâlniri cu scriitori, jocuri interactive, muzică non-stop și surprize culinare!

Pentru câteva ore, generosul spațiu al școlii se va transforma într-o imagine simbol a planetei, frumoasă în diversitatea ei colorată!

Ce este Festivalul Multiculturalității la ARC?

Fundația Romanian Business School, Școala Metropolitană ARC – membră a rețelei de școli asociate UNESCO, Creșa și Gradinița Prikindel organizează anual Festivalul Multiculturalității, dedicat Zilei Mondiale a Diversității Culturale.

În fiecare an, campusul Școlii Metropolitane A.R.C. devine spațiu comunitar de celebrare a diversității culturale, a interculturalității, de promovare a valorilor comune, de respect și admirație pentru tradițiile, obiceiurile, arta, portul, gastronomia specifice popoarelor lumii.

Ne întâlnim ARCași, Prikindei, părinți, profesori, invitați din asociații culturale ale diverselor naționalități, îmbrăcați în costume tradiționale din întreaga lume.

Vă așteptăm cu momente speciale pregătite de copii pentru a prezenta specificul cultural al diverselor țări, prin dansuri, cântece, jocuri. O petrecere cu recitaluri muzicale, întâlniri cu scriitori, jocuri interactive, muzică non-stop și surprize culinare!

Pentru câteva ore, generosul spațiu al școlii se va transforma într-o imagine simbol a planetei, frumoasă în diversitatea ei colorată!