Skip to content Skip to footer

Primăvară românească, pretutindeni!
Festival internațional de limbă, cultură și civilizație românească.

Prin acest festival, ne-am propus să contribuim la un climat de armonie între popoare prin intermediul educației pentru patrimoniu și prin promovarea valorilor culturale autentice, prin transmiterea în toată lumea a unui mesaj de pace și înțelegere specific fondului de bază al tradițiilor poporului nostru – un îndemn la cunoaștere și o pledoarie pentru interculturalitate, pentru îmbogățirea patrimoniului universal al umanității.

Evenimentul se desfășoară sub patronajul Comisiei Naționale a României pentru UNESCO.

“Cuvintele sunt interfața între noi și lume. Odată înțelese, exprimate la rezonanța lor cea mai înaltă, îmbinate într-o logică de neclintit, devin cea mai nobilă carte de vizită. Când devii stăpân pe limbajul tău, nu mai poți fi stăpânit de limbajul altora.” – Corina Popa

Participanți sunt copii din România, Republica Moldova și Diaspora, profesori de limba română, familiile elevilor, invitați speciali din fiecare școală/comunitate, invitați speciali ai organizatorilor.

Primăvară românească, pretutindeni!
Festival internațional de limbă, cultură și civilizație românească.

Prin acest festival, ne-am propus să contribuim la un climat de armonie între popoare prin intermediul educației pentru patrimoniu și prin promovarea valorilor culturale autentice, prin transmiterea în toată lumea a unui mesaj de pace și înțelegere specific fondului de bază al tradițiilor poporului nostru – un îndemn la cunoaștere și o pledoarie pentru interculturalitate, pentru îmbogățirea patrimoniului universal al umanității.

Evenimentul se desfășoară sub patronajul Comisiei Naționale a României pentru UNESCO.

“Cuvintele sunt interfața între noi și lume. Odată înțelese, exprimate la rezonanța lor cea mai înaltă, îmbinate într-o logică de neclintit, devin cea mai nobilă carte de vizită. Când devii stăpân pe limbajul tău, nu mai poți fi stăpânit de limbajul altora.” – Corina Popa

Participanți sunt copii din România, Republica Moldova și Diaspora, profesori de limba română, familiile elevilor, invitați speciali din fiecare școală/comunitate, invitați speciali ai organizatorilor.